Immigrationen från Tornedalen

 

Några platser dit de kom och/eller bosatte sig

 

(i huvusak i Minnesota and Michigan, områden där tornedalingarna bosatte sig är understrukna)

(* hade eller har en Lestadiansk kyrka)

(** hade eller har en Apostolisk Lutheransk Kyrka)

Listan upprättad av vår medlem Virginia Schultz, USA

 


 

Colorado

               Denver County

                             Denver

               Lake County

                             Leadville

               San Miguel County   

                             Telluride

Michigan

               Alger County

                             Chatham* **

               Baraga County

                             L’Anse*

                             Baraga*

                             Covington*

                             Herman* ** (named                              for Herman                                           Keranen)

                             Nisula

                             Pelkie* **                                                          (originally Kyrö and                        then Pelkinen)

               Houghton County

                             Atlantic Mine* **

                             Baltic

                             Beacon Hill

                             Boston* **

                             Calumet*

                             Copper City

                             Dodgeville

                             Dollar Bay*

                             Franklin

                             Freda

                             Hancock* **

                             Houghton

                             Hubbell

                             Jacobsville* **

                             Kearsage

                             Laurium**

                             Liminga*

                             Oskar* **

                             Osceola

                             Painesdale

                             Red Ridge

                             Ripley

                             South Range

                             Tapiola**

                             Toivola**

                             Trimountain

               Iron County

                             Iron County*

               Kalamazoo County

                             Fulton*

               Keweenaw County

                             Allouez

                             Bete Grise

                             Central

                             Copper City                           

                             Copper Harbor

                             Delaware

                             Eagle Harbor

                             Eagle River

                             Lac la Belle

                             Mandan

                             Mohawk

                             Phoenix

               Marquette County

                             Humboldt*

                             Ishpeming*

               Ontonagon County

                             Bruce Crossing**

                             Ewen*

                             Mass* **

                             Ontonagon

                             Painesville*

               Washtenaw County

                             Ann Arbor*

               Wayne County

                             Detroit* **

Minnesota

               Aitkin County

                             Arthyde

                             Balsam

                             Beaver

                             Jacobson

                             Lawler

                             Palisade

                             Rabey

                             Rice Lake

                             Salo

                             Tamarack

               Becker County

                             Detroit Lakes

                             Osage

                             Runeberg

                             Snellman

               Carlton County

                             Cloquet

                             Cromwell

                             Eagle Town

                             Esko**

                             Kalevala

                             Kettle River**

                             Moose Lake

                             Thomson

               Cook County

                             Silver Bay

                             Taconite Harbor

               Crow Wing County

                             Brainerd*

                             Crosby

               Douglas County

                             Alexandria

                             Brandon

                             Holmes City

               Hennepin County

                             Minneapolis*

               Itasca County

                             Balsam

                             Bovey

                             Calumet

                             Cloverdale

                             Coleraine

                             Crooked Lake

                             Grand Rapids

                             Keewatin

                             Marble

                             Nashwauk

                             Squaw Lake

                             Suomi

                             Taconite

                             Trout Lake**

                             Wawina

               Lake County

                             Clark

                             Finland

                             Isabella

                             Knife River

                             Larsmont

                             Little Marais

                             Toimi

                             Two Harbors

               Meeker County

                             Dassel

                             Kingston**

               Nicolet County

                             Franklin

                             Renville

               Otter Tail County

                             Butler

                             Heinola

                             Heinäjoki

                             Homestead

                             Leaf Lake

                             Newton

                             New York Mills**

                             Otto

                             Paddock

               Pine County

                             Finlayson

                             Sandstone

               Ramsey County

                             St. Paul

               St. Louis County

                             Alango

                             Allen

                             Angora

                             Aurora

                              Bear River

                             Beatty

                             Biwabik

                             Brimson

                             Brookston

                             Buhl

                             Cedar Valley (Salo)

                             Cherry (Alavus)

                             Chisholm

                             Cook

                             Cotton

                             Duluth**

                             Elmer

                             Ely

                             Embarrass

                             Eveleth

                             Fayal

                             Floodwood

                             Florenton

                             French

                             Gheen

                             Gilbert

                             Great Scott

                             Hibbing

                             Hoyt Lake

                             Kaleva Island

                             Kelsey

                             Kinney

                             Leiding

                             Linden Grove

                             Little Swan

                             Markham

                             Meadowlands

                             Mesaba

                             Mountain Iron

                             Orr

                             Paine

                             Palo

                             Payla

                             Pelican Lake

                             Perch Lake

                             Pike

                             Portage

                             Sandy

                             Soudain

                             Sparta

                             Stevenson

                             Sturgeon Lake

                             Toivola

                             Vermilion Lake

                             Virginia

                             Waasa

                             Willow Valley

                             Winton

                             Zim

               Todd County

                             Long Prairie

               Wadena County

                             Menahga**

                             Sebeka

               Wright County

                             Albion

                             Cokato* **

                             French Lake

                             Knapp

                             Stockholm

 

South Dakota

               Lawrence County

                             Boxelder

                             Deadwood

                             Dumont

                             Elk Creek

                             Galena

                             Lead (City)

                             Nemo

                             Perry

                             Rapid Creek

                             Spearfish

                             Terraville

                             Terry

 

Canada

 

Saskatchewan Province

               Coteau

                             Beechy

                             Birsay

                             Dinsmore

                             Dunblane*

                             Lucky Lake

                             Macrorie

                              Moose Jaw

                             Outlook*

                             Regina*

                             Rock Cliff

                              Saskatoon*                           

               Keweenaw County

                             Allouez

                             Bete Grise

                             Central

                             Copper City                           

                             Copper Harbor

                             Delaware

                             Eagle Harbor

                             Eagle River

                             Lac la Belle

                             Mandan

                             Mohawk

                             Phoenix

               Marquette County

                             Humboldt*

                             Ishpeming*

               Ontonagon County

                             Bruce Crossing**

                             Ewen*

                             Mass* **

                             Ontonagon

                             Painesville*

               Washtenaw County

                             Ann Arbor*

               Wayne County

                             Detroit* **

Minnesota

               Aitkin County

                             Arthyde

                             Balsam

                             Beaver

                             Jacobson

                             Lawler

                             Palisade

                             Rabey

                             Rice Lake

                             Salo

                             Tamarack

               Becker County

                             Detroit Lakes

                             Osage

                             Runeberg

                             Snellman

               Carlton County

                             Cloquet

                             Cromwell

                             Eagle Town

                             Esko**

                             Kalevala

                             Kettle River**

                             Moose Lake

                             Thomson

               Cook County

                             Silver Bay

                             Taconite Harbor

               Crow Wing County

                             Brainerd*

                             Crosby

               Douglas County

                             Alexandria

                             Brandon

                             Holmes City

               Hennepin County

                             Minneapolis*

               Itasca County

                             Balsam

                             Bovey

                             Calumet

                             Cloverdale

                             Coleraine

                             Crooked Lake

                             Grand Rapids

                             Keewatin

                             Marble

                             Nashwauk

                             Squaw Lake

                             Suomi

                             Taconite

                             Trout Lake**

                             Wawina

               Lake County

                             Clark

                             Finland

                             Isabella

                             Knife River

                             Larsmont

                             Little Marais

                             Toimi

                             Two Harbors

               Meeker County

                             Dassel

                             Kingston**

               Nicolet County

                             Franklin

                             Renville

               Otter Tail County

                             Butler

                             Heinola

                             Heinäjoki

                             Homestead

                             Leaf Lake

                             Newton

                             New York Mills**

                             Otto

                             Paddock

               Pine County

                             Finlayson

                             Sandstone

               Ramsey County

                             St. Paul

               St. Louis County

                             Alango

                             Allen

                             Angora

                             Aurora

                              Bear River

                             Beatty

                             Biwabik

                             Brimson

                             Brookston

                             Buhl

                             Cedar Valley (Salo)

                             Cherry (Alavus)

                             Chisholm

                             Cook

                             Cotton

                             Duluth**

                             Elmer

                             Ely

                             Embarrass

                             Eveleth

                             Fayal

                             Floodwood

                             Florenton

                             French

                             Gheen

                             Gilbert

                             Great Scott

                             Hibbing

                             Hoyt Lake

                             Kaleva Island

                             Kelsey

                             Kinney

                             Leiding

                             Linden Grove

                             Little Swan

                             Markham

                             Meadowlands

                             Mesaba

                             Mountain Iron

                             Orr

                             Paine

                             Palo

                             Payla

                             Pelican Lake

                             Perch Lake

                             Pike

                             Portage

                             Sandy

                             Soudain

                             Sparta

                             Stevenson

                             Sturgeon Lake

                             Toivola

                             Vermilion Lake

                             Virginia

                             Waasa

                             Willow Valley

                             Winton

                             Zim

               Todd County

                             Long Prairie

               Wadena County

                             Menahga**

                             Sebeka

               Wright County

                             Albion

                             Cokato* **

                             French Lake

                             Knapp

                             Stockholm

 

Canada

 

Saskatchewan Province

               Coteau

                             Beechy

                             Birsay

                             Dinsmore

                             Dunblane*

                             Lucky Lake

                             Macrorie

                              Moose Jaw

                             Outlook*

                             Regina*

                             Rock Cliff

                             Saskatoon*